namad-parda-logo

نوآوری در نرم‌ افزار سیستم کامپیوتری ژاکاردهای بافندگی

نوآوری در نرم‌ افزار سیستم کامپیوتری ژاکاردهای بافندگی

شرکت فنی مهندسی نمادپرد،ا  با هدف فعالیت در زمینه‌های مختلف مهندسی برق و کامپیوتر در سال ۱۳۷۱ (۱۹۹۲) تاسیس گردید. طی تلاش چند ساله خود،  سعی بر ساخت سیستم‌های اتوماسیون صنعتی با کیفیت برتر قیمت رقابتی و تحویل به موقع همراه با خدمات پس از فروش مناسب با بهره گیری از فناوری روز کامپیوتر و الکترونیک نموده است.

با توجه به مشکلات چند سال گذشته در صنعت نساجی و کمبود نقدینگی در کارخانجات نساجی بخصوص فرش ماشینی، تولیدکنندگان این حوزه در راستای همگامی با بازار جهانی، سعی در ایجاد تغییرات و به روز رسانی ماشین آلات موجود را دارد. شرکت نماد پردا هم از این قاعده مستثنی نیست و  در  ادامه روند به روز رسانی ژاکارد ماشین آلات نساجی و تولید جعبه‌های انتخاب سوزن با توجه به نیاز بازار به فرش‌ با تراکم بیشتر و طرح‌ با تعداد رنگ بالاتر و تنوع در دریافت فرش‌ موجب شده است تا اقدام به تغییراتی در جعبه‌های انتخاب سوزن نموده است.

چنانچه اطلاع دارید، استاندارد ژاکارد ماشین آلات بافندگی ۱۶ ردیف سوزن دارند. در سال ۱۳۸۹، با ابتکار یکی از ژاکاردسازان مبتکر و نوآور در کاشان، این تعداد سوزان‌ها از ۱۶ ردیف به ۲۴ ردیف افزایش پیدا کرد و یک ژاکارد که در حالت استاندارد دارای ۲۶۸۸ عدد سوزن و پلاتین و با قابلیت بافت فرش‌های ۵۰۰ شانه ۵ رنگ، تبدیل شد به ۴۰۳۲ عدد سوزن پلاتین که همان هم باعث شد تا سیستم مورد استفاده توانایی بافت فرش‌های ۷۰۰ شانه با تعداد رنگ بالاتر را داشته باشد. در راستای این روند، واحد تحقیق و توسعه شرکت نماد پردا نیز اقدام به طراحی و تولید جعبه‌های انتخاب سوزن ۲۰۱۶ نموده که مطابق با این ژاکاردها عمل می‌نماید.

همچنین در سال ۱۳۹۳ شرکت نماد پردا اقدام به اضافه نمودن سطرهای سوزن در جعبه های انتخاب سوزن ۸۹۶ سوزن نمود و ظرفیت آنها را ۱۱۲۰ سوزن افزایش داد که این تغییرات نیز امکان اضافه نمودن شانه ( تراکم ) و نیز افزایش تعداد رنگ، ۱۰ رنگ را در ماشین آلات بافندگی تکستیما می‌دهد.

در راستای ارتقای نرم افزار سیستم کامپیوتری ژاکاردهای بافندگی نیز شرکت نماد پردا در سال ۹۳ پس از سال‌ها تحقیق و توسعه، بسته نرم افزاری جدید ویندوز را ارائه نموده است. این بسته امکاناتی را به سیستم بافت می‌دهد که در ذیل به شرح آن می پردازیم.

 

بسته نرم افزار طراحی و بافت فرش شرکت نماد پردا

بسته جدید که برای سیستم عامل ویندوز طراحی شده، تمام مراحل بافت فرش از آماده سازی فایل نقشه تا کنترل قسمت‌های مکانیکی سیستم انتخاب نخ رنگ را پوشش می‌دهد. در نسخه جدید، با استفاده از امکانات ویندوز نظیر شبکه، پشتیبانی از درگاه USB و محیط گرافیکی سعی شده، ضمن در اختیار گذاشتن امکانات بیشتر، سادگی استفاده از نرم افزار نیز حفظ شود.

مشخص ترین اقدام، جهت ساده سازی استفاده از نرم افزار، تقسیم آن به قسمت‌های مجزا است که دو قسمت اصلی، این بسته و نرم افزارهای  طراحی و بافت است.

این نرم افزار‌ها هر کدام برای گروه خاصی از استفاده کنندگان طراحی شده‌اند. هر چند هر دو نرم افزار را می‌توان روی کامپیوتر بافت نصب کرد، ولی استفاده از یک کامپیوتر جدا برای برنامه طراحی، خصوصاً در شرکت‌هایی که چند ماشین بافت دارند، مزایای زیادی در بردارد.

نرم افزار طراحی برای سرپرست سالن طراحی شده است و با استفاده از این برنامه، می‌توان با توجه به سفارش تولید، با کنار هم قرار دادن فایل‌های نقشه و رنگ بندی آنها مطابق با رنگ‌های موجود در قفسه رنگ ماشین یک فایل طرح ایجاد کرد. برنامه تولید با مشخص کردن تعداد تکرار بافت، محل برش طول برزنت، در محل برش ذخیره می‌شود و توسط سرپرست سالن از طریق شبکه یا Flash Disk به کامپیوتر بافت انتقال می‌یابد.

برنامه بافت روی کامپیوتر متصل به ماشین بافت نصب می‌شود و از طریق سخت افزار واسطی که به درگاه USB متصل است:

۱- اطلاعات بافت را به قسمت‌های مکانیکی انتخاب نخ رنگ منتقل می‌کند.

۲- وضعیت قسمت‍‌های مکانیکی را برای جلوگیری از بروز خطا از سخت افزار واسط دریافت می‌کند. این برنامه، به طور همزمان با بافت فرش، تصویر فرش و رج بافت را نیز نمایش می‌دهد که به بافنده امکان می‌دهد تا از درستی عملیات بافت اطمینان حاصل کند.

از نرم افزارهای جانبی می توان به نرم افزار نظارت بافت اشاره کرد. این برنامه در شرکت‌های بزرگ روی کامپیوتر سرپرست سالن نصب می‌شود و از طریق شبکه اطلاعات آماری، تولید و وضعیت ماشین بافت را از برنامه بافت دریافت می‌کند و نمایش می‌دهد. از امکانات دیگر این برنامه، می‌توان به تغییر برنامه تولید، اطلاع از توقف ماشین و راندمان واقعی تولید اشاره کرد.

0 نظر

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید ؟
حس پشتیبانی حرفه ای!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *